Úvod > Obec > Aktuality > Souhrn opatření a pravidla chování občanů za trvání nouzového stavu

Souhrn opatření a pravidla chování občanů za trvání nouzového stavu

Erb - Obec ČenkoviceObec Čenkovice

Čenkovice čp. 168, 561 64 , Jablonné nad Orlicí

telefon  465391112, 734 400 255

IČO  00278611, DIČ: 00278611

e-mail:   starosta@obeccenkovice.cz

www.obeccenkovice.cz

Vážení občané,

přinášíme Vám stručné shrnutí zásadních informací v souvislosti s nouzovým stavem, který vláda vyhlásila pro celé území České republiky dne 12. března 2020 na dobu 30 dnů, aby co nejvíce zamezila šíření nákazy koronavirem, který způsobuje nemoc COVID-19.

JAKÁ JSOU PRAVIDLA CHOVÁNÍ ZA TRVÁNÍ NOUZOVÉHO STAVU?

Omezení volného pohybu osob

Omezení volného pohybu osob umožňuje občanům opouštět své bydliště pouze za účelem odchodu do zaměstnání, k lékaři, do lékárny, na poštu nebo na nezbytný nákup. Dovolené jsou také vycházky do přírody bez kontaktů s ostatními občany.

Žádáme Vás, abyste ze svých domovů a zahrad vycházeli co nejméně a abyste omezili vzájemné setkávání!

Zákaz vycházení na veřejnost bez ochrany nosu a úst

Po opuštění svého bydliště jste povinni chránit svá ústa a nos ochrannou pomůckou, jako je respirátor, rouška nebo například šála či obyčejný šátek.

Před nasazením roušky je třeba si řádně umýt ruce. Na roušku zbytečně nesahejte. Pokud potřebujete roušku stáhnout, stáhněte ji za okraj a nasaďte zpět opět za okraj.

ÚDRŽBA BAVLNĚNÝCH ROUŠEK:
Bavlněnou roušku vyvařujte každý den vždy po jejím použití. Ideální je mít roušek několik, které budete moci střídat. Jednu bavlněnou roušku nenoste více jak jeden den bez vyvaření!

JEDNORÁZOVÉ ROUŠKY:
Jednorázové roušky po použití vyhoďte. Informace k likvidaci tohoto odpadu naleznete níže.

Naše obec ve spolupráci s dobrovolníky pro vaše potřeby zajistila šití bavlněných roušek. Děkujeme všem dobrovolníkům, kteří se do této činnosti zapojili. Zároveň děkujeme i těm, kteří si roušky opatřili sami.

Pokud někdo z Vás ještě žádnou roušku nemá, prosím, kontaktujte pana starostu Josefa Dostálka formou SMS na tel 734 400 255, nebo e-mail: starosta@obeccenkovice.cz.

Jak je to s nákupy v prodejnách potravin a drogérie?

Podle nového nařízení vlády ze dne 23.3.2020 již nejsou vymezeny žádné speciální nákupní hodiny pro osoby starší 65 let a osoby hendikepované v menších obchodech. Mezi takové obchody patří například i obchod v naší obci. Ve velkých obchodech jsou pak pro tyto osoby vymezené nákupní hodiny v době od 8.00 do 10.00. Příkladem takového velkého obchodu je např. prodejna LIDL, PENY, KAUFLAND, ALBERT atd.

Při nákupu je vhodné před nákazou chránit i své ruce, doporučujeme používat jednorázové rukavice. Pokud je nemáte, používejte opět textilní a ještě lepší jsou kožené.

Žádáme Vás, abyste omezili četnost nákupů, například na 1x týdně. Abychom co nejvíce ochránili naše prodavačky, prosíme rovněž, aby za celou rodinu nakupovala vždy pouze jedna osoba.

Jaká jsou doporučení pro osoby starší 70 let?

Osobám starším 70 let je po dobu nouzového stavu doporučováno, aby svá bydliště, pokud možno, neopouštěly.

Jste-li osobou starší 70 let a nemáte nikoho, kdo by Vám obstaral nákup potravin, pomohl zajistit léky nebo další základní životní potřeby, kontaktujte obecní úřad na telefonním čísle: 734 400 255, nebo e-mailem na starosta@obeccenkovice.cz.

Jak nakládat s použitými rouškami či rukavicemi?

Jednorázové rukavice a roušky nebo textilní rukavice a roušky, které budete chtít již vyhodit, ukládejte mimo Váš běžný odpad z domácnosti, a to buď do silnějších plastových pytlů (tloušťka min. 0,2 mm) nebo do dvojitých klasických plastových pytlů na odpad.

Po naplnění pytle jej vždy řádně zavažte a povrch pytle vydezinfikujte. Následně jej vložte do své popelnice, kam ukládáte ostatní směsný komunální odpad.

Vážení občané,

upozorňuji Vás, že šíření nakažlivé nemoci i z nedbalosti je dnes již trestným činem. Žádám Vás proto, abyste nařízení vlády respektovali a plně dodržovali. Pomůžete tak co nejvíce ochránit zdraví nás všech.

Dále žádám majitele chat a chalup, aby do Čenkovic jezdili jen v nejnutnějších případech a nestýkali se s místními občany a nenavštěvovali místní obchod.

Současná situace není jednoduchá, ale vzájemnou spoluprací vše jistě zvládneme.

Josef Dostálek, starosta obce