Drobečková navigace

Úvod > Turistika

Turistika


Litice nad Orlicí-kaple Krista Pastýře

Místo
Ústecko-Orlicko

V Liticích nad Orlicí, místní části Záchlumí se nachází pod hradem, v místě kde původně stála od r. 1830 dřevěná kaple, zděná kaple postavená v r. 1897 na náklady majitele panství barona Oskara Parische a jeho manželky Adély rozené baronky Wiedersperkové. Ve štítě kaple jsou znaky rodu Parischů-tři jednorožci a Wiedersperků-vlk. Kaple byla vysvěcena pravděpodobně v r. 1902 a zasvěcena Kristu, Dobrému pastýři. Po rekonstrukci byla kaple opět vysvěcena v r. 2002. Znovuvysvěcení kaple umožnilo...

Více

Litice nad Orlicí-dřevěná zvonice

Místo
Ústecko-Orlicko

V Liticích nad Orlicí, místní části Záchlumí se nachází na stráni při cestě k Hradu Litice dřevěná zvonice.

Více

Žampach-dřevěná zvonička

Místo
Ústecko-Orlicko

V Žampachu dříve stávala menší dřevěná zvonička, která byla v r. 1882 skácena větrem. V letech 1884-86 byla postavena nová zvonička, která byla na náklady hraběnky Anny z Lützowa v letech 1894-95 přemístěna ke statuli u silnice. Po rekonstrukci v r. 1920 byla neznámým pachatelem 6. 7. 1920 zapálena a vyhořela. V r. 1929 byla postavena nynější třetí zvonička.

Více

Žampach-obecní kříž

Místo
Ústecko-Orlicko

Obecní kříž u zvoničky v Žampachu je nejstarším křížem v Žampachu. Byl pravděpodobně postavem Jezuity v r. 1693 a nese stejný letopočet s pranýřem. Obnoven byl v r. 1891.

Více

Žampach-pomník Dr. Františka hraběte Lützow

Místo
Ústecko-Orlicko

Před vstupem do Zámeckého parku v Žampachu stojí pomník majitele panství, významného historika a diplomata Dr. Františka hraběte Lützowa.

Více

Žampach-socha Krista-Ecce homo

Místo
Ústecko-Orlicko

Barokní pískovcová socha Krista-Ecce homo z r. 1758 od neznámého autora stojí na nádvoří zámku v Žamberku. Socha byla postavena jezuity z Hradce Králové, kteří měli na zámku v Žampachu od r. 1672 letní rezidenci. Původně byla socha umístěna u staré silnice do Hnánice, několikrát byla značně poškozena. Socha byla restaurována v letech 1872, 1994 a před přemístěním na současné místo v r. 2000.

Více

Žampach-zámecká kaple sv. Bartoloměje

Místo
Ústecko-Orlicko

Kaple sv. Bartoloměje byla přistavěna k severnímu zámeckému Křídlu v r. 1713. V r. 1992 byla provedena generální oprava střechy s věžičkou a stropu kaple a na konci roku byl zavěšen zvon s datem odlití v r. 1863. Do věžní baňky bylo vloženo pouzdro se zprávou a dobovými dokumenty. V dalších letech proběhla rekonstrukce zdí, vnitřních prostor, podlahy a mobiliáře až do r. 2001. Velmi hodnotný je oltářní obraz sv. Bartoloměje z r. 1678, restaurovaný v letech 1997-99. Fasáda byla obnovena v r. 2008. Kaple...

Více

Lanšperk-pseudogotická kaple Nanebevzetí Panny Marie

Místo
Ústecko-Orlicko

Na jednom ze tří vrcholků v obci Lanšperk, v místě bývalého Předhradí, kde byla při opevňování hradu Lanšperka majitelem panství Zdeňkem Kostkou vybudována na začátku 15. stol. mohutná bašta, byla v letech 1897-98 vybudována pseudogotická kaple Nanebevzetí Panny Marie.Od kaple jsou výhledy na část Orlických hor s údolím Tiché Orlice, Žampach a Žamberecko.

Více

Lanšperk-hasičská zbrojnice se sv.Floriánkem

Místo
Ústecko-Orlicko

V Lanšperku u silnice ke kapli Nanebevzetí Panny Marie se nachází pěkná hasičská zbrojnice se skříňkou nad vchodem do zbrojnice, ve které jsou dvě sošky, menší a větší sv. Floriána.

Více

Lanšperk-kamenný kříž a hřbitov pod kaplí

Místo
Ústecko-Orlicko

V Lanšperku se na jednom ze tří vršků pod kaplí Nanebevzetí Panny Marie nachází kamenný kříž a malý hřbitov.

Více

Napište nám

Geoportál

cleerio.jpg

Skiareál Čenkovice

www.skiarealcenkovice.cz

Webkamery